بانک اطلاعات ساختمان بنا تا نما

آموزش ساخت عایق برای اتاق پادکست

C:\Users\alefbaweb\Desktop\New folder\2.jpg

در دنیای امروز تولید محتوا به صورت متنی، تصویری و صوتی یکی از روندهای جدید در زمینه کسب و کار است. با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و افزایش دسترسی به اطلاعات، افراد  به دنبال استفاده از محتوای مفید هستند.. علاوه بر این، تولید محتوا، کسب و کاری است که بدون نیاز به سرمایه بالا هم می توان آن را شروع کرد.

نکات مفید در ساخت اتاق پادکست

هر چقدر هم که برای خرید و عایق صدا اتاق هزینه انجام دهید و بهترین محصولات را خریداری کنید، باز هم تضمینی برای افزایش کیفیت پادکست ضبط شده نخواهد بود. اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید، خرید میکروفون مناسب است. اتاق شما هر چقدر هم از عایق های با کیفیتی ساخته شده باشد و آکوستیک باشد، باز هم در صورتی که صدا را با میکروفون با کیفیت پایین ضبط کنید، نتیجه نهایی مناسب نخواهد بود.

آموزش ساخت عایق صوتی برای اتاق پادکست

یکی از قالب های پرطرفدار محتوا صوتی یا همان پادکست ها هستند که محتوای مفید را در قالب صوت به مخاطب ارائه می کنند. اما چالشی که در ضبط پادکست وجود دارد، امکان مزاحت سر و صداهای موجود در محیط است پس برای جذب مخاطب، رسیدن به بهترین کیفیت صدای ممکن در هر قسمت حیاتی است . در این مقاله، راهکارهایی را معرفی می کنیم که بتوانید یک اتاق را توسط عایق الاستومری و یا دیگر انواع عایق کاملا از صدا محفوظ نمایید و به محیطی مناسب برای ضبط پادکست تبدیل کنید.

افزایش ضخامت دیوار

اگر امکان ساخت و ساز دارید، یا این که اصلا بنایی خانه تمام نشده، می توانید دیوار را ضخیم تر بسازید، یا این که مواد عایقی مانند پشم شیشه در لایه های دیوار قرار دهید. اما اگر قصد عایق کردن یک دیوار از پیش ساخته را دارید، دو راه برای ضخیم تر کردن آن پیش رو دارید. یا این که یک لایه عایق پشم شیشه، یا پشم سنگ، روی دیوار قرار دهید و با استفاده از یک لایه نازک تر و لطیف تر مانند کناف، آن را پنهان کنید.

یک راه دیگر برای انجام این کار، ساخت یک چارچوب برای دیوار است. سپس می توانید چارچوب را به دیوار بچسبانید، سپس روی چارچوب را با دیوار کاذب بپوشانید و آن را رنگ کنید.

از بین بردن لرزش ها

علاوه بر صداهایی که از جاهای مختلف امکان دارد باعث ایجاد آلودگی صوتی شود، ایجاد لرزش به دلایل مختلف هم می تواند سبب ایجاد نویز در صدای ضبط شده شود. این لرزش، می تواند حتی از راه رفتن روی زمین هم حاصل شود. برزشی که روی زمین ایجاد می شود، می تواند به پایه میکروفون منتقل شود و روی صدای ضبط شده نویز ایجاد کند.

حتی اگر بهترین میکروفون را هم کمک بگیرید، نمی تواند جلوی صدای لرزش را بگیرد. برای همین، باید لرزش ها ها را هم از بین ببرید. اگر برای دیوار، از عایق صوتی کمک بگیرید، علاوه بر صدا، لرزش ها را هم به خود جذب می کند. اما برای کف زمین هم نیاز به راهکاری دارید.

مخصوصا اگر در خانه ای چند طبقه زندگی می کنید، احتمال این که از طبقه بالا یا پایین، سر و صدا وارد اتاق شما شود، زیاد است. استفاده از موکت های با پرز بلند، برای کف اتاق و استفاده از سقف کاذب یا عایق پشم سنگ و پشم شیشه، برای سقف، می تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از ورود صداهای مزاحم از طبقات دیگر باشد.

C:\Users\alefbaweb\Desktop\New folder\1.jpg

افزودن پوشش عایق

استفاده از تجهیزات آکوستیک ، یکی از راه های عایق صوتی ارزان اتاق، پس از تمام شدن ساخت و ساز است. با توجه به ساختار خاصی که دارند، این عایق ها هم می توانند صدایی که در داخل خود اتاق تولید می شود، نرم تر کند و هم این که از وارد شدن صداهای مزاحم از خارج اتاق جلوگیری کند. نصب این فوم ها هم نسبتا ساده است. انواع این عایق ها که در بازار وجود دارد، معمولا به صورت چسبدار عرضه می شود. برای نصب آن ها، خودتان هم می توانید بدون داشتن تجهیزات خاصی، عایق را روی دیوار بچسبانید.

استفاده از لوازم مشابه عایق

شما می توانید در صورت نداشتن موقعیت دو مورد بالا از وسایلی چون ملافه، پرده ضخیم، پتو و یا حتی فرش استفاده نمایید تا سطوحج بازتابنده را نرم کرده و طنین و پژواک  هایی را که به صدای مورد نظر شما آسیب می رسانند را حذف کنید.

افزایش حجم دیوار

خوب است بدانید که امواج صوتی جهش می کنند و باید سطوح و دیوار ها را از صاف بودن و محیطی برای طنین و پژواک خارج کنید. یکی از راه های کاهش ورود سر و صداهای مزاحم به داخل اتاق، افزایش حجم دیوار است. دیوار، با استفاده از هر وسیله ای که حجیم تر شود، می تواند عایق بهتری باشد. برای حجیم تر کردن دیوار، بعد از ساخت، از سه  راه می توانید کمک بگیرید.

جدا کردن تجهیزات

سر و صدا از طریق ایجاد لرزش می تواند آلودگی صوتی ایجاد کند. صداهایی که در خارج از اتاق تولید می شوند، با برخورد به دیوار، موجب ایجاد لرزش می شوند که می تواند کار ساخت پادکست را با مشکل مواجه کند. برای همین اگر تجهیزات ضبط صدای خود را از دیوارها و درب دور کنید، می توانید جلوی انتقال این لرزش ها و ارتعاشات را هم بگیرید.

عایق کردن کف اتاق

در صورتی که محل زندگی یا کار شما برروی یک اتاق پادکست قرار داد ممکنه است صدا هایی را که از طبقه پایین به سمت شما می آیند بشنوید. خوب است بدانید که ارتعاشات بم از دیوار به زمین، و از زمین به پایه میکروفون منتقل می شوند. پس بهتر است تا از موکت هایی که پرز های بلند دارند و کلفت و ضخیم می باشند استفاده نمایید. در واقع این مدل از موکت ها مانند فوم عایق صوتی عمل کرده و ارتعاشات صدا را پس از برخورد، میان سطح ناهموار و پرزهای بلندشان حبس و دفع می کنند.

استفاده از چسب آکوستیک

علاوه بر در و دیوارها، امکان دارد بعضی منافذ در اتاق وجود داشته باشند که امکان عبور سر و صدا از آن ها وجود داشته باشد. بعضی از این منافذ عبارتند از منافذ درب و پنجره، یا ترک خوردگی های دیوار و … . برای این که به طور کامل جلوی عبور صدا را بگیرید، بهتر است که این درزها را هم بپوشانید. گزینه های مختلفی برای این کار پیش روی شما است، اما بهترین راه برای آن، استفاده از چسب آکوستیک است که مانند فوم، علاوه بر خاصیت عایق، توانایی نرم کردن صدا را هم دارد.

 

اینجا تبلیغ کنید
لیبل اصالت تابلو نئون تبلیغات در بنا تا نما
بانک اطلاعات ساختمان بنا تا نما